czwartek, 21 lipca 2011

Aldous Huxley - Nowy wspaniały świat

Cudowna cywilizacja szczęścia, wolna od chorób, wojen i trosk, świat, w którym każdy należy do każdego, gdzie miłość jest wolna od zobowiązań, a powszechne szczęście dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Wizja takiego cudownego, wspaniałego miejsca pewnie u niejednego wywołuje rozrzewnienie. Jednak czy ten świat naprawdę jest tak wspaniały jak go sobie wyobrażamy? 



                   Antyutopia

         Aldous Huxley, angielski powieściopisarz, nowelista i poeta stworzył jedną z najbardziej znanych antyutopii w dziejach literatury tzw. Nowy wspaniały świat. Tytuł książki to nic więcej jak ironia, trzy słowa, które w żaden sposób nie oddają prawdy o świecie, w którym toczy się akcja tej książki.
         Powieść Huxleya przedstawia futurystyczny świat, który opiera się na motcie: „Wspólność, Identyczność, Stabilność”. Republika Świata to miejsce rzekomej szczęśliwości, rzekomej, ponieważ tak naprawdę to miejsce dobrowolnego pozbawienia wolności jej mieszkańców, nieświadomych tego stanu rzeczy. Obywatele świata przekonywani i utwierdzani o otaczającym ich szczęściu, nie zdają sobie sprawy z tego, że to szczęście tak naprawdę jest ich nieświadomym nieszczęściem, ich niewolnictwem. Obywatele Republiki są po prostu nieświadomi tego jak wiele zostało im odebrane, nie zdają sobie sprawy z istnienia Boga, twórczości Szekspira, filozofii, poprzez warunkowanie psychologiczne i biologiczne zostali pozbawieni wolności.  
          
             Wychodząc z BUTLI

         Akcja książki toczy się w wcześniej wspomnianej Republice Świata, jest rok 632 epoki Forda. Nauka dokonała ogromnego postępu, zdołała wyeliminować choroby i sprawić aby ludzie byli szczęśliwi. Żyworodność i rodzina zostały odrzucone jako relikty przeszłości, pozostałości starych czasów i zastąpione przez … BUTLE. Człowiek rodzi się w BUTLI, to w butli warunkowane są jego przyszłe cechy, w niej pisana jest karta jego życia. Obywatele Republiki powstają na wskutek klonowania oraz sztucznego zapłodnienia. Jako embriony poddawani są szeregom zabiegów warunkujących ich przyszły status społeczny, rodzaj wykonywanej pracy etc. Wszystko po to, aby mogli stać się jak najbardziej użyteczną cząstką nowego wspaniałego świata, w którym dominują: seks, proste rozrywki i banalne uczucia, a sztuka, religia i zwykłe myślenie są porostu przeżytkami.
         Książka jest niezwykła, ponieważ dotyczy niebanalnego tematu. „Nowy wspaniały świat” pióra Aldousa Huxleya skłania do rozmyśleń, nad tym czy świat, który stworzył autor może stać się też naszym, czy możliwe jest, aby kiedykolwiek taki był?

Fragment książki:
 ”Tego typu idea może rozwarunkować co bardziej, niestabilne umysły kast wyższych – pozbawić je wiary w szczęśliwość jako Dobro Najwyższe, a w zamian rozbudzić w nich przekonanie, iż cel jest gdzieś dalej, gdzieś poza sfera aktualnego bytowania ludzi; że celem nie jest podtrzymanie dobrobytu, lecz jakieś tam pogłębianie i doskonalenie świadomości, jakieś poszerzanie wiedzy”

1 komentarz: