wtorek, 26 kwietnia 2011

Riccardo Orizio - Zaginione białe plemiona


7 908 km, tyle wynosi odległość pomiędzy dzisiejszą włoską Genuą, a stolicą Haiti Port – Au-Prince . Tyle też kilometrów musiało pokonać około czterech tysięcy polskich żołnierzy zwerbowanych w XIX wieku przez francuskiego generała Leclerca. Pakt, który zawarli z Napoleonem był prosty: Polacy pomogą Francji stłumić bunt niewolników w niegdysiejszym San Domingo, dzisiejszym Haiti. W zamian Bonaparte miał pomóc zwrócić niepodległość Polsce znajdującej się pod zaborami.

 Polacy na Haiti


Kilkuset Polaków po trudnych walkach i trudach porzuciło Francuskie oddziały rewolucyjne, aby przyłączyć się do swych niedawnych przeciwników dowodzonych przez Jeana-Jacques’a Dessalines’a, nazywanego czarnym Bonaparte. Dziś ponad dwa wieki później, mimo ciemniejszego koloru skóry, braku znajomości języka Polskiego, potomkowie tych żołnierzy nadal żyją na Haiti wśród wzgórz, w nieprzyjaznym klimacie, biedni, porzuceni przez swą ojczyznę od setek lat.
Historia pokrótce powyżej opisana jest jak najbardziej autentyczna, a les polonais to nasi rodacy oraz jedno z zaginionych białych plemion jakie przybliży nam Riccardo Orizio w książce Zaginione białe plemiona. Pozycja ta różni się niezwykle od książek tego pokroju przede wszystkim ludźmi, których opisuje. Spogląda na tożsamość, kulturę oraz narodowość z kompletnie innej perspektywy niż większość książek dotyczących egzotycznych ludów. Pozycja Zaginione białe plemiona, to historia sześciu tytułowych zaginionych białych nacji żyjących w różnorakich punktach naszej planety. Riccardo Orizio postanawia dotrzeć do tych swoistych plemion.


 Dawni kolonizatorzy

Czym różnić się może Francuz zamieszkujący tereny dzisiejszej Francji od Francuza, którego potomkowie wywodzili się z niegdysiejszych, najznamienitszych Francuskich rodów, przybyłych na wyspę Gwadelupę, aby bogacić się na trzcinie cukrowej, która w owym czasie była swoistym casus belli nie jednej wojny.
Jakie życie wiedli Holenderscy kolonizatorzy Sri Lanki..W jaki sposób zabawiała się tamtejsza elita? Czy dziś Burgowie wiodą takie samo życie jak kiedyś, opływające w dostatek i luksus?
Riccardo Orizio
Odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele, wiele więcej ciekawostek można odnaleźć w książce Riccardo Orizio Zaginione białe plemiona. Książka ta z pewnością jest zaskakująca, niezwykle interesująca. Ukazuje, że Ewenkowie zamieszkujący dalekie obszary Syberii, Indianie Ona z Ziemi Ognistej, afrykańscy Buszmeni, Papuasi z Nowej Gwinei, czy też plemię Jumbri osiadłe na Półwyspie Indochińskim, to nie jedyne, interesujące nacje zamieszkujące naszą planetę, lecz stanowiące nieodłączną część tego tygla kultur, w którym przypada nam żyć, a do którego należą również opisane w tej książce populacje.

4 komentarze:

  1. Kolejny ciekawy tytuł, zapamiętam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. hmm wydaje się bardzo interesująca:)
    Ania i Magda:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki tej recenzji mam zamiar przeczytać tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zachęcająco. W wolnym czasie na pewno sięgnę.

    OdpowiedzUsuń