niedziela, 3 kwietnia 2011

Liao Yiwu - Prowadzący umarłych Opowieści prawdziwe Chiny z prerspektyw nizin społecznych


Czy możliwe jest, aby umarły pieszo udało się do miejsca swego spoczynku, oddalonego o wiele kilometrów? Jak wyglądała praca zawodowego żałobnika w Chinach. Kim był Chłopski cesarz Chin? Jak wyglądało prześladowanie jednej z wyznawczyń Falun Gong? Odpowiedź na te pytania oraz wiele innych historii odnajdziemy w książce Prowadzący Umarłych pióra Liao Yiwu.


Człowiek jest najważniejszy 

Pozycja ta jest zbiorem 28 wywiadów, które autor przeprowadził pośród najniższych warstw społecznych Chin. Przedstawione w tej książce sylwetki różnią się od siebie pochodzeniem, poglądami oraz przeszłością. Życiorysy, do których dotarł autor są poruszające, niezwykłe, niebanalne oraz ogromnie przytłaczające. Czytając tę książkę jeszcze bardziej utwierdziłem się w przekonaniu, że świat, po którym przypada mi stąpać powstał na podwalinach ludzkiej krzywdy i cierpieniu wielu ludzi.
Liao Yiwu
 Raz po raz w książce Prowadzący Umarłych czytamy o morderczych wręcz torturach, których dopuszczały się i wciąż dopuszczają Chińskie władze. Przypalanie powiek papierosami, wkładanie niedopałków do ust, kopanie, bicie, wylewanie na twarz moczu to tylko kilka z wielu metod służących do złamania więźnia i zmuszenia go do przyznania się do przestępstwa, którego nie popełnił. Liao Yiwu ukazuje wiele ludzkich istnień, które dla władzy nie miały zbyt wielkiej wartości. 

Za sterami
Siła represji w Chinach była zmienna, przewinienia rozpatrywano na wiele sposobów. Zależne to było oczywiście od tego, kto zasiadał za sterami. Życie w Państwie Środka wyglądało inaczej za czasów Mao Zedonga, a inaczej za czasów Deng Xiaopinga. W latach 1958-1960 w Chinach z głodu umarło około trzydzieści milionów ludzi. Natomiast Deng Xiaoping w roku 1989 przyczynił się do śmierci wielu studentów, podczas protestów na rzecz demokracji, które miały miejsce na placu Tiananmen.
Książka Liao Yiwu Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych. jest zbiorem znakomitych wywiadów. Potwierdza fakt, że zwyczajni ludzie mogą opowiedzieć niezwykłe historie. Książka ta dostarczy czytelnikowi wiedzę na temat Chin, dowiemy się z niej nie tylko o represjach, ale także o kulturze i historii, jak że ciekawego kraju jakim jest Państwo Środka.

2 komentarze:

  1. nowy pomysł na bloga :) ładnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. myślę,że i ta będzie interesująca...
    p.s tamta grafika była lepsza,Heniek

    OdpowiedzUsuń